CV EN Pihlajamaa (selected)

CV FI Pihlajamaa (valikoitu)

Johanna Pihlajamaa

s. 1973 Nivala

Koulutus:

2000 – 2003 Kuvataiteilija AMK, Tampereen Ammattikorkeakoulu
1993 – 1997 Kuvataiteilija, Imatran Taideoppilaitos
1990 – 1993 Kankaankutoja-artesaani, Nivalan Käsi- ja Taideteollisuusoppilaitos

Yksityisnäyttelyt:

2018  Galleria Kajaste, Helsinki
2017  Hotel an der Oper, Chemnitz, DE
2016  Galleria 2, Pirkkala
2016  Naantalin Taidehuone
2016  Kangasala-talon galleria, kutsunäyttely

2015  Galleria Kajaste, Oulu
2015  Suomen Kulttuurirahaston Pirkanmaan rahaston kutsunäyttely, Tampere-talon Talvipuutarha
2014  Galleria Joella, Turku
2013  Black Wall Gallery, Vaasa
2012  Galleria G, Helsinki
2011  Galleria Mältinranta, Tampere
2010  Kuukauden taiteilija, Grafoteekki, Helsinki
2010  Vähitellen, Galleria Becker, Jyväskylä
2009  Tillarigallerian 20-vuotisjuhlanäyttely, Nivala
2009  Weltecho, Chemnitz, Saksa
2009  Kerällä, K.H. Renlundin museo, Kokkola
2009  Orbicular Colours, Brinkkalan Galleria, Turku
2009  Orbicular Colours, Galleria 5, Oulu
2008  Läpinäkyvä, Grafiikanpaja Himmelblaun galleria, Tampere
2007  Fyns Grafiske Værksted, Odense, Tanska
2004  Puupiirroksia, Galleria Harmaja, Oulu, Annu Vertasen kanssa
2003  Liikeideoita, Galleria G, Helsinki, Piia Majanevan kanssa
2002  Liikeideoita, Galleria Rajatila, Tampere
1998  Taivas yläpuolella, Galleria Rajatila, Tampere, Jouni Viljakaisen kanssa
1997  Taivas yläpuolella, Taideoppilaitoksen päättötyö, Imatran Kulttuurikeskus
1996  Tillarigalleria, Nivala

Yhteis– ja ryhmänäyttelyt Suomessa:

2019  Hiertäen, hangaten, Suomen Puupiirtäjät, Riihimäen taidemuseo
2019  Suomen Kulttuurirahasto Pirkanmaan rahaston juhlanäyttely, Tampere-talon Talvipuutarha
2018  Taiteilijatalli, Asuntomessut Pori
2017  Vanhuudenkuva, yhteistyö Hannamari Matikaisen ja Johanna Longan kanssa, Grafoteekki, Helsinki

2017  Luokkakuva, Imatran taidemuseo
2017  Tarttuva valo, yhdessä Vappu Johanssonin ja Taina Kokkosen kanssa, Galleria kajaste, Uusikatu Oulu
2016  Viides elementti, Suomen Puupiirtäjien näyttely, Taidekeskus Mältinranta, Tampere

2015  Muuttuvia tekijöitä, Vuojoen kartano, Eurajoki
2015  Pirkanmaan 6. Triennaali Ole kuin kotonasi, jurynä Sirpa Joenniemi, yhteistyö Vanhuudenkuva Hannamari Matikaisen ja Johanna Longan kanssa,  Galleria Saskia, Tampere

2015  Kaukaa-Läheltä, Suomen Puupiirtäjien näyttely, Galleria Lume,  Helsinki
2015  Grayscale – Alexandra Schewski,  Jan Kromke ja Johanna Pihlajamaaa, Galleria Ratamo, Jyväskylä
2015  Pro Helsinki-luonto, Malmitalo, Helsinki
2013  Tampereen taiteilijaseura, Taidekeskus Ahjo, Joensuu
2012  Taiteen kielellä Tampereelta, kuraattori Annu Vertanen, Galleria Pihatto, Lappeenranta
2010  Keltainen pallo, Galleria Aino, Helsinki
2010  Kevätsalonki, Auran Galleria, Turku
2009  Kokooma, Rajataide ry:n ryhmänäyttely, Galleria Rajatila, Tampere
2009  Graphica Creativa, Jyväskylän taidemuseo
2009  Suomen Pohjoismainen taideliitto, Rantakasarmi, Suomenlinna
2008  Pienin yhteinen nimittäjä, Laine, Lampisuo, Nurro ja Pihlajamaa, Mikkelin taidemuseo
2007  Ars Kärsämäki
2007  Vuosituhannen taidehankinnat, Kulttuurikeskus, Nokia
2006  Rassut, Rajataide ry:n 10-vuotisjuhlanäyttely, TR1, Tampere
2005  Grafiikanpaja Himmelblau, Taidekeskus Retretti, Punkaharju
2004  Fragile, Suomen Pohjoismainen taideliitto, Rantakasarmi, Suomenlinna
2004  Puupiirroksen lumoa, Krohn, Peltonen, Vertanen, Pihlajamaa, Galleria Allinna, Riihimäki
2003  Pirkanmaan 2. triennaali, kuraattori Markus Copper,  Tampereen taidemuseo
2002  Sampo, Poleeni, Pieksämäki
2002  00täydennys02, Taidekeskus Haihara, Tampere
2002  Dokumentti, Galleria Rajatila, Tampere
2000  Raja-arvoja, Taidekeskus Ahjo, Joensuu
2000  Raja-arvoja, Hämeenlinnan Kulttuurikeskus
1999  Tillari-Galleria 10v. -kutsunäyttely, Nivala
1999  Tampereen Taiteilijaseuran kesänäyttely, Taidekeskus Mältinranta, Tampere
1996  Imatran Taideyhdistyksen vuosinäyttely, Imatran taidemuseo
1996  Tartto, Imatran Kulttuurikeskus
1996  Tehtävä Pohjanmaa, Seinäjoen Taidehalli
1994  Imatran Kulttuurikeskus

Yhteis- ja ryhmänäyttelyt ulkomailla:

2020  20th International Printmaking Biennial Douro, Alijo, PT
2020  February Group Show, Sím Gallery, Reykjavik
2019  Funen Printmaking Studio, Odense, DK
2019  Mark Rothko Art Center, Daugavpils, LV
2018  International Triennial of Contemporary Graphic Arts in Novosibirsk, RU

2018  Town Hall Foyer Kobern-Gondorf, DE
2018  Town Hall Foyer Weißenthurm, DE
2018  Cultural Center Cologne-Mühlheim, DE
2017  Graphical, Curator Irina Baldini, 4bid Gallery, Amsterdam, NL

2017  Kulturbahnhof Bad Breisig, DE
2017  Studio Gallery ”Art Retreat” Bonn-Königswinter, DE
2017  The Black School, Kastrupgårdsamlingen, Copenhagen, DK
2016  Mysterious Forest, Finnish Woodcut Artists Society, Kyoto Paradise Book Art Gallery, JP
2016  kutsuttuna 1st International Biennial of artwork on paper, Museum of Kozara,  Prijedor, BiH
2016  The Black School, Brandts 13, Odense, DK
2016  The Collection of Triennial Belgrade, Vrsac, RS
2015  The AIMPE, The Hall Awa Japanese Handmade Paper, Tokushima, JP
2015  The Collection of Triennial Belgrade, Novi Sad, RS
2015  Temperament – The Woodcut In Contemporary Art, Neuen Kunsthaus Ahrenshoop, DE
2014  The 8th British International Mini Print Exhibition, the Gallery at the Civic, Barnsley, UK

2013  The 8th BIMP, Mascalls Gallery, Paddock Wood, Kent, UK
2013  Open Studio, Künslerhaus Lukas, Ahrenshoop DE
2013  Itämeren maiden 11. taidegrafiikan biennaali, kuraattorina Visa Norros, Kaliningrad-Königsberg, RU
2013  Correspondance, kansainvälinen grafiikannäyttely, Skovhuset, Værløse, DK
2013  The 8th British International Mini Print Exhibition, Leamington Art Gallery & Museum,UK
2013  Correspondance, kansainvälinen grafiikannäyttely, Ebeling Museum, Eskilstuna, SE
2012  The 8th BIMP, Gracefield A C, Dumfries, UK
2012  The 8th BIMP Exhibition, Ropewalk Gallery, Barton on Humber, UK
2012  Les Correspondances de Manosque, FR
2012  The 8th BIMP Exhibition, Aberystwyth Arts Centre, UK
2012  The 8th BIMP Exhibition Opening Show, London Print Studio, UK
2011  Pushing Print, International Printmaking Exhibition, Margate, UK
2011  First International Printmaking Triennial of Ulus, Cvijeta Zuzoric, Belgrade, RS
2011  The Print Show, The Exchange Gallery Penzance, UK
2010  Pushing Print, Margate, UK
2010  International Contemporary Print Competition, Open Space Galleries, Cornwall, UK
2010  Puplic Heads and Periferial Visions, Galleria Kritiku, Praha, CZ
2009  yksityisnäyttely, Weltecho, Chemnitz, DE
2008  Unplugged, Fyns Grafiske Værkstedin kansainvälinen kutsunäyttely, Odense, DK
2008  Itämeren maiden grafiikan biennaali, kuraattorina Hannu Castrén, Kaliningrad-Königsberg, RU
2007  Kansainvälinen taidegrafiikan triennaali, Sofia, BG
2007  Fyns Grafiske Værksted, Odense, DE
2007  Lessedra -kansainvälinen grafiikkanäyttely, Sofia, BG
2006  P0607, NoD-galleria, Praha, CZ
2004  Rajanylityksiä, Filharmonian keskus, Petroskoi, RU

Kokoelmat:

Eduskunnan taidekokoelmat, Helsingin taidemuseo, HUS, International Printmaking Triennial of Ulus, RS, Jonköpings kommun SE, Suomen Taidegraafikot / Jyväskylän taidemuseo, Landstinget Kronoberg SE, Landstinget Västra Götalad SE, Landstinget Wärmland SE, Nivalan kaupunki, Nokian kaupunki, Oulun taidemuseo, Raimo Anttilan säätiö, Riihimäen kaupunki, Salon taidemuseo, Suomen valtio, Tampereen kaupunki, Valkeakosken kaupunki, Verve, Wihurin säätiö / Rovaniemen taidemuseo, yksityiskokoelmissa

Apurahat ja stipendit:

2020  Taike Pirkanmaa, työskentelyapuraha
2019  Suomen Kulttuurirahasto, matka-apuraha
2016  Taike, kohdeapuraha
2016  Suomen Kulttuurirahasto, vuosiapuraha
2015  Taike, kohdeapuraha työryhmälle Lonka, Matikainen ja Pihlajamaa

2014  Suomen Kulttuurirahasto, Pirkanmaan rahasto, vuosiapuraha
2013  Frame, matka-apuraha ryhmälle
2013  Taike, kohdeapuraha
2013  Taiteen edistämiskeskus – Taike Pirkanmaa, vuosiapuraha
2011  Taiteen keskustoimikunta, kohdeapuraha
2011, 2007, 2003  Pirkanmaan Taidetoimikunta, kohdeapuraha
2009  Chemnitzin kaupunki, stipendi
2009, 2006, 1999  Tampereen kaupunki, stipendi
2009  Taiteen keskustoimikunta, näyttökorvaus
2008  Taiteen keskustoimikunta, matka-apuraha
2008  Suomen Kulttuurirahasto, vuosiapuraha
2007  Alfred Kordelinin yleinen edistys- ja sivistysrahasto, kohdeapuraha
2005  Suomen Taiteilijaseura ry, matka-apuraha
2005  Suomen Kulttuurirahasto, Pirkanmaan rahasto, kohdeapuraha
2004  Nifca/Sleipnir, matka-apuraha
1996  Nivalan kaupunki, kohdeapuraha
1996  Suomen Kulttuurirahasto, Keski-Pohjanmaan rahasto, kohdeapuraha

Jäsenyydet:

Osuuskunta Lilith, Kuvasto ry, Rajataide ry, kunniajäsen 2009, Suomen Taidegraafikot ry, Suomen puupiirtäjien seura, Tampereen Taiteilijaseura ry, The international graphic workshop of Funen

Residenssityöskentely:

2020  Sím / The Seljavegur residency, Reykjavik, IS
2015  Taiteen edistämiskeskus/Pori, Berliini, DE

2013  Künstlerhaus Lukas, Aarenshoop, DE
2010  Northbounders, Hollufgård, DK
2009  Weltecho, Chemnitz, DE
2007  Fyns Grafiske Værksted, Odense, DK
2006  Tuula Moilasen residenssi, Kioto, JPN
2005  Suomen Taiteilijaseura, Ateena, EL

Luottamustoimet:

2020 –  Tampereen kaupungin julkisen taiteen ohjausryhmä, Ratikan taide
2019 – 2021  Kuvasto ry:n hallitusjäsen, nimitysvaliokunta 2019
2018 – 2020  Suomen Taideakatemian säätiön hallitusjäsen, varapj 2020
2016 –  Aimo Tukiaisen Purnun säätiön hallitusjäsen, hallituksen puheenjohtaja 2019 –
2015 – 2017  Kuvataiteilijain huoltosäätiön hallitusjäsen
2012 – 2017  Suomen Taiteilijaseuran hallitusjäsen, varapj. -14, työvaliokunnassa -13, -14, -16, -17
2011 – 2017  Suomen Taidegraafikot ry, johtokunnan puheenjohtaja
2010  Suomen Taidegraafikot ry:n johtokunnan 2. varapuheenjohtaja
2010 – 2013  Tampereen Taiteilijaseuran johtokunta

2002  Rajataide ry, hallituksen jäsen
2001  Rajataide ry, hallituksen varajäsen
2000  Rajataide ry, hallituksen puheenjohtaja
1999  Rajataide ry, hallituksen varapuheenjohtaja

Muu työ:

2019 elokuu – 2020 tammikuu, osa-aikainen näyttelyassistentti, Valokuvakeskus Nykyaika, Tampere
2011 lähtien taidevedostajan tilaustöitä: metalligrafiikka ja puupiirros
2008 lähtien taidegrafiikan tuntiopettajana: Tampereen seudun työväenopisto, Pirkan opisto, Sara Hildén akatemia, Lapin yliopisto / Tampereen kesäyliopisto
1999 – 2011  Taidevedostaja, Grafiikanpaja Himmelblau, Tampere
1997 – 1999  Kuvaamataidon opettajan sijaisuuksia, Tampereen koulutoimi

Muut opinnot:

2020 – 2021  Kultuurituottajan ylemmän tutkinnon opiskelija, Humanistinen ammattikorkeakoulu
2018  Palvelumuotoilukurssi, CityDrivers (ESR), Tampereen ammattikorkeakoulu
2017  Työpaikkana julkinen taide -työpaja (ESR), Turun ammattikorkeakoulu
2014  Mokuhanga, opettajana Tuula Moilanen, Taidekeskus Mältinranta
2012  Digital Printing, opettajana Gary Wornell, Taidekeskus Mältinranta
2006  Vesiväripuupiirroskurssi Kiotossa, JPN, opettajana Tuula Moilanen
2006  Puupiirroskurssi Kuvataideakatemiassa, opettajana Karen Kunc Yhdysvalloista
1999  Kuvataiteilijain ATK-täydennyskoulutus, TAMK/TTVO
1997  Taidegrafiikan erikoistekniikat -kurssi, Jyväskylän Grafiikkakeskus, opettajana Dean Dass Yhdysvalloista

(päivitetty 15.08.2020)