CV Pihlajamaa FI pdf
CV Pihlajamaa EN pdf

Johanna Pihlajamaa

s. 1973 Nivala

Koulutus:

2000 – 2003 Kuvataiteilija AMK, Tampereen Ammattikorkeakoulu
1993 – 1997 Kuvataiteilija, Imatran Taideoppilaitos
1990 – 1993 Kankaankutoja-artesaani, Nivalan Käsi- ja Taideteollisuusoppilaitos

Yksityisnäyttelyt:

2017 Hotel an der Oper, Chemnitz, DE
2016 Galleria 2, Pirkkala
2016 Naantalin Taidehuone
2016 Kangasala-talon galleria, kutsunäyttely

2015 Galleria Kajaste, Oulu
2015 Suomen Kulttuurirahaston Pirkanmaan rahaston kutsunäyttely, Tampere-talon Talvipuutarha
2014 Galleria Joella, Turku
2013 Black Wall Gallery, Vaasa
2012 Galleria G, Helsinki
2011 Galleria Mältinranta, Tampere
2010 Kuukauden taiteilija, Grafoteekki, Helsinki
2010 Vähitellen, Galleria Becker, Jyväskylä
2009 Tillarigallerian 20-vuotisjuhlanäyttely, Nivala
2009 Weltecho, Chemnitz, Saksa
2009 Kerällä, K.H. Renlundin museo, Kokkola
2009 Orbicular Colours, Brinkkalan Galleria, Turku
2009 Orbicular Colours, Galleria 5, Oulu
2008 Läpinäkyvä, Grafiikanpaja Himmelblaun galleria, Tampere
2007 Fyns Grafiske Værksted, Odense, Tanska
2004 Puupiirroksia, Galleria Harmaja, Oulu, Annu Vertasen kanssa
2003 Liikeideoita, Galleria G, Helsinki, Piia Majanevan kanssa
2002 Liikeideoita, Galleria Rajatila, Tampere
1998 Taivas yläpuolella, Galleria Rajatila, Tampere, Jouni Viljakaisen kanssa
1997 Taivas yläpuolella, Taideoppilaitoksen päättötyö, Imatran Kulttuurikeskus
1996 Tillarigalleria, Nivala

Yhteis- ja ryhmänäyttelyt Suomessa:

2017 joulukuu, Vanhuudenkuva, Grafoteekki, Helsinki
2017 syyskuu, Luokkakuva, Imatran taidemuseo
2017 Tarttuva valo, yhdessä Vappu Johanssonin ja Taina Kokkosen kanssa, Galleria kajaste, Uusikatu Oulu
2016 Viides elementti, Suomen Puupiirtäjien näyttely, Taidekeskus Mältinranta, Tampere

2015 Muuttuvia tekijöitä, Vuojoen kartano, Eurajoki
2015 Pirkanmaan 6. Triennaali Ole kuin kotonasi, jurynä Sirpa Joenniemi, yhteistyö Vanhuudenkuva Hannamari Matikaisen ja Johanna Longan kanssa,  Galleria Saskia, Tampere

2015  Kaukaa-Läheltä, Suomen Puupiirtäjien näyttely, Galleria Lume,  Helsinki
2015 Grayscale – Alexandra Schewski,  Jan Kromke ja Johanna Pihlajamaaa, Galleria Ratamo, Jyväskylä
2015 Pro Helsinki-luonto, Malmitalo, Helsinki
2013 Tampereen taiteilijaseura, Taidekeskus Ahjo, Joensuu
2012 Taiteen kielellä Tampereelta, kuraattori Annu Vertanen, Galleria Pihatto, Lappeenranta
2010 Keltainen pallo, Galleria Aino, Helsinki
2010 Kevätsalonki, Auran Galleria, Turku
2009 Kokooma, Rajataide ry:n ryhmänäyttely, Galleria Rajatila, Tampere
2009 Graphica Creativa, Jyväskylän taidemuseo
2009 Suomen Pohjoismainen taideliitto, Rantakasarmi, Suomenlinna
2008 Pienin yhteinen nimittäjä, Laine, Lampisuo, Nurro ja Pihlajamaa, Mikkelin taidemuseo
2007 Ars Kärsämäki
2007 Vuosituhannen taidehankinnat, Kulttuurikeskus, Nokia
2006 Rassut, Rajataide ry:n 10-vuotisjuhlanäyttely, TR1, Tampere
2005 Grafiikanpaja Himmelblau, Taidekeskus Retretti, Punkaharju
2004 Fragile, Suomen Pohjoismainen taideliitto, Rantakasarmi, Suomenlinna
2004 Puupiirroksen lumoa, Krohn, Peltonen, Vertanen, Pihlajamaa, Galleria Allinna, Riihimäki
2003 Pirkanmaan 2. triennaali, kuraattori Markus Copper,  Tampereen taidemuseo
2002 Sampo, Poleeni, Pieksämäki
2002 00täydennys02, Taidekeskus Haihara, Tampere
2002 Dokumentti, Galleria Rajatila, Tampere
2000 Raja-arvoja, Taidekeskus Ahjo, Joensuu
2000 Raja-arvoja, Hämeenlinnan Kulttuurikeskus
1999 Tillari-Galleria 10v. -kutsunäyttely, Nivala
1999 Tampereen Taiteilijaseuran kesänäyttely, Taidekeskus Mältinranta, Tampere
1996 Imatran Taideyhdistyksen vuosinäyttely, Imatran taidemuseo
1996 Tartto, Imatran Kulttuurikeskus
1996 Tehtävä Pohjanmaa, Seinäjoen Taidehalli
1994 Imatran Kulttuurikeskus

Yhteis- ja ryhmänäyttelyt ulkomailla:

2018  May, Town Hall Foyer Kobern-Gondorf, DE
2018 April 1 – April 31, Town Hall Foyer Weißenthurm, DE
2018 March 3 – March 14, Cultural Center Cologne-Mühlheim, DE
2017 August 19 – August 30, Kulturbahnhof Bad Breisig, DE
2017 November 13 – December 3, Studio Gallery ”Art Retreat” Bonn-Königswinter, DE
2017 The Black School, Kastrupgårdsamlingen, Copenhagen, DK
2016 Mysterious Forest, Finnish Woodcut Artists Society, Kyoto Paradise Book Art Gallery, JP
2016 kutsuttuna 1stInternational Biennial of artwork on paper, Museum of Kozara,  Prijedor, BiH
2016 The Black School, Brandts 13, Odense, DK
2016 The Collection of Triennial Belgrade, Vrsac, RS
2015 The AIMPE, The Hall Awa Japanese Handmade Paper, Tokushima, JP
2015 The Collection of Triennial Belgrade, Novi Sad, RS
2015 Temperament – The Woodcut In Contemporary Art, Neuen Kunsthaus Ahrenshoop, DE
2014 The 8th British International Mini Print Exhibition, the Gallery at the Civic, Barnsley, UK

2013 The 8th BIMP, Mascalls Gallery, Paddock Wood, Kent, UK
2013 Open Studio, Künslerhaus Lukas, Ahrenshoop DE
2013 Itämeren maiden 11. taidegrafiikan biennaali, kuraattorina Visa Norros, Kaliningrad-Königsberg, RU
2013 Correspondance, kansainvälinen grafiikannäyttely, Skovhuset, Værløse, DK
2013 The 8th British International Mini Print Exhibition, Leamington Art Gallery & Museum,UK
2013 Correspondance, kansainvälinen grafiikannäyttely, Ebeling Museum, Eskilstuna, SE
2012 The 8th BIMP, Gracefield A C, Dumfries, UK
2012 The 8th BIMP Exhibition, Ropewalk Gallery, Barton on Humber, UK
2012 Les Correspondances de Manosque, FR
2012 The 8th BIMP Exhibition, Aberystwyth Arts Centre, UK
2012 The 8th BIMP Exhibition Opening Show, London Print Studio, UK
2011 Pushing Print, International Printmaking Exhibition, Margate, UK
2011 First International Printmaking Triennial of Ulus, Cvijeta Zuzoric, Belgrade, RS
2011 The Print Show, The Exchange Gallery Penzance, UK
2010 Pushing Print, Margate, UK
2010 International Contemporary Print Competition, Open Space Galleries, Cornwall, UK
2010 Puplic Heads and Periferial Visions, Galleria Kritiku, Praha, CZ
2009 yksityisnäyttely, Weltecho, Chemnitz, DE
2008 Unplugged, Fyns Grafiske Værkstedin kansainvälinen kutsunäyttely, Odense, DK
2008 Itämeren maiden grafiikan biennaali, kuraattorina Hannu Castrén, Kaliningrad-Königsberg, RU
2007 Kansainvälinen taidegrafiikan triennaali, Sofia, BG
2007 Fyns Grafiske Værksted, Odense, DE
2007 Lessedra -kansainvälinen grafiikkanäyttely, Sofia, BG
2006 P0607, NoD-galleria, Praha, CZ
2004 Rajanylityksiä, Filharmonian keskus, Petroskoi, RU

Kokoelmat:

Eduskunnan taidekokoelmat, Helsingin taidemuseo, International Printmaking Triennial of Ulus, RS, Jonköpings kommun, SE, Suomen Taidegraafikot/Jyväskylän taidemuseo, Landstinget Kronoberg, SE, Landstinget Västra Götaland, SE, Landstinget Wärmland, SE, Nivalan kaupunki, Nokian kaupunki, Oulun taidemuseo, Raimo Anttilan säätiö, Riihimäen kaupunki, Salon taidemuseo, Suomen valtio, Tampereen kaupunki, Valkeakosken kaupunki, Verve, Wihurin säätiö/Rovaniemen taidemuseo, yksityiskokoelmissa

Apurahat ja stipendit:

2016 Taike, kohdeapuraha
2016 Suomen Kulttuurirahasto, vuosiapuraha
2015 Taike, kohdeapuraha työryhmälle Lonka, Matikainen ja Pihlajamaa

2014 Suomen Kulttuurirahasto, Pirkanmaan rahasto, vuosiapuraha
2013 Frame, matka-apuraha ryhmälle
2013 Taike, kohdeapuraha
2013 Taiteen edistämiskeskus – Taike Pirkanmaa, vuosiapuraha
2011 Taiteen keskustoimikunta, kohdeapuraha
2011 Pirkanmaan Taidetoimikunta, kohdeapuraha
2009 Chemnitzin kaupunki, stipendi
2009 Tampereen kaupunki, stipendi
2009 Taiteen keskustoimikunta, näyttökorvaus
2008 Taiteen keskustoimikunta, matka-apuraha
2008 Suomen Kulttuurirahasto, vuosiapuraha
2007 Alfred Kordelinin yleinen edistys- ja sivistysrahasto, kohdeapuraha
2007, 2003 Pirkanmaan taidetoimikunta, kohdeapuraha
2006, 1999 Tampereen kaupunki, stipendi
2005 Suomen Taiteilijaseura ry, matka-apuraha
2005 Suomen Kulttuurirahasto, Pirkanmaan rahasto, kohdeapuraha
2004 Nifca/Sleipnir, matka-apuraha
1996 Nivalan kaupunki, kohdeapuraha
1996 Suomen Kulttuurirahasto, Keski-Pohjanmaan rahasto, kohdeapuraha
1996 Imatran Taideoppilaitos, stipendi
1993 Nivalan KTOL, stipendi

Jäsenyydet:

Kuvasto ry, Rajataide ry, kunniajäsen 2009, Suomen Taidegraafikot ry, Suomen puupiirtäjien seura, Tampereen Taiteilijaseura ry, Fyns Grafiske Værksted – the international graphic workshop of Funen

Residenssityöskentely:

2015 Taiteen edistämiskeskus/Pori, Berliini, DE
2013 Künstlerhaus Lukas, Aarenshoop, DE
2010 Northbounders, Hollufgård, DK
2009 Weltecho, Chemnitz, DE
2007 Fyns Grafiske Værksted, Odense, DK
2006 Tuula Moilasen residenssi, Kioto, JPN
2005 Suomen Taiteilijaseura, Ateena, EL

Muut näyttelyt:

2017 18.-20.8 Konstrundan, Taidetyöhuone Kaalamonaukio
2017  Pop Up Taidetankkaamo, Pori
2016 Ellipsi, FinnMedi, Tampere

2016, 2014, 2013, 2012 Taide Pop up Jouluputiikki, Tampere
2016, 2015, 2014 Konstrundan Työhuone Leikkikoulu
2014 Super Market Art Fair/Galleria G, Kulturhuset, Tukholma

2014 – 2011 Tampereen Taidemessut
2013 Taide Pop Up 4T, Taideikkuna, Kehysliike Malkki, Tampere
2013 Taide Pop Up  Jouluputiikki Tampereella ja kesäkauppa Porissa
2013 Taide-Voima-Muutos, Suomen UN Women Tre
2015 – 2008 Pirkanmaan Taidesuunnistus, Työhuone Leikkikoulu
2013, 2009 Kauden taiteilija, Tampere-talo
2012, 2010 Nordiska Investeringsbank, Helsinki
2011 Ellipsi, FinnMedi, Tampere
2011 Musiikkiteatteri Palatsi, Music Bar, Tampere
2011 Kulttuurikahvila Voilá, Kanneltalo, Helsinki
2011 Argos Art, Grafiikanpahja Himmelblau, Stockmann, Helsinki
2010 Supermarket Art Fair/Galleria Rajatila, Kulturhuset, Tukholma
2010 – 2011 Taidetta jakokaapeissa II, Tampereen nykytaiteen museo
2010 Tampereen kaupungin virastotalo
2009 Kauden taiteilija, Tampere-talo
2008 Galleria Rajatila/ArtHelsinki taidemessut
2008 Taideverstas Wärjäämö, Tampere
2007 Taidelainaamon uutuudet, Taidekeskus Mältinranta, Tampere
2007, 2005 Pirkanmaan Taidesuunnistus/Grafiikanpaja Himmelblau

Muu työ:

2011 alkaen taidevedostajan tilaustöitä: metalligrafiikka ja puupiirros, Osuuskunta Lilith
2012 alkaen Taidegrafiikan kurssiopettajana:  TTS/Taidekeskus Mältinranta, Tampereen seudun työväenopisto, Pirkan opisto, Sara Hildén akatemia
1999 – 2011 Taidevedostaja, Grafiikanpaja Himmelblau, Tampere
2008 Metalligrafiikankurssi Sara Hildén -akatemian aikuisopiskelijoille, Tampere
1998 Grafiikankurssi nuorille, Pirkkalan lasten- ja nuorten kuvataidekoulu
1997 – 1999 Kuvaamataidon opettajan sijaisuuksia, Tampereen koulutoimi

Muut opinnot:

2017 Työpaikkana julkinen  taide -työpaja, Turun Ammattikorkeakoulu
2014 Mokuhanga, opettajana Tuula Moilanen, Taidekeskus Mältinranta

2012 Digital Printing, opettajana Gary Wornell, Taidekeskus Mältinranta
2006 Vesiväripuupiirroskurssi Kiotossa, JPN, opettajana Tuula Moilanen
2006 Puupiirroskurssi Kuvataideakatemiassa, opettajana Karen Kunc Yhdysvalloista
1999 Kuvataiteilijain ATK-täydennyskoulutus, TAMK/TTVO
1997 Taidegrafiikan erikoistekniikat -kurssi, Jyväskylän Grafiikkakeskus, opettajana Dean Dass Yhdysvalloista

Luottamustoimet:

2016 – Purnun säätiön hallitusjäsen
2015 – 2017 Kuvataiteilijain huoltosäätiön hallitusjäsen
2012 – 2017 Suomen Taiteilijaseuran hallitusjäsen, varapj. -14,  työvaliokunnassa -13, -14, -16, -17
2011 – 2017 Suomen Taidegraafikot ry, johtokunnan puheenjohtaja
2010 – 2013 Tampereen Taiteilijaseuran johtokunta
2010 Suomen Taidegraafikot ry:n johtokunnan 2. varapuheenjohtaja
2010 – Care, Pirkanmaa Contemporary Artists Residency and Exchange Program – työryhmä
2002 Rajataide ry, hallituksen jäsen
2001 Rajataide ry, hallituksen varajäsen
2000 Rajataide ry, hallituksen puheenjohtaja
1999 Rajataide ry, hallituksen varapuheenjohtaja

(päivitetty 26.6.2017)